Новини війни, 2 липня 2024
Аналіз ситуації експертами Institute for the Study of War.
На Донецькому напрямку росіяни, ймовірно, готуються до більш сильного натиску на Торецьк і планують далі звідти просуватися в напрямках Часового Яру та/або Авдіївки. Експерти кажуть, що здатність досягти результатів у цьому обмежиться загальним низьким потенціалом російських сил, які зараз воюють у цих районах.
1 липня українські війська завдали ударів по складу боєприпасів на російській військовій базі в окупованому Криму, де знаходилися безпілотники «Шахед».
Харківський напрямок:
Російські війська нещодавно просунулися в межах Вовчанська (на пн-сх від Харкова) на тлі продовження російських наземних атак на півночі Харківської області.Також сюди перекидають підкріплення з невстановлених ділянок лінії фронту для поповнення втрат.
Російські війська проводять диверсійно-розвідувальну роботу в районі міжнародного кордону в Сумській і Чернігівській областях. Ймовірно, росіяни все ще зберігають резерви для початку наступальних операцій у цьому напрямку, якщо вирішать це зробити.
Луганський напрямок:
Російські війська продовжують наступ на лінії Куп’янськ — Сватове — Кремінна, але жодного підтвердженого просування не зробили.
Донецький напрямок:
Російські війська продовжили наступ на трьох напрямках: сіверському, торецькому та на захід і південний захід від Донецька, однак підтверджених змін лінії фронту на цих ділянках не зафіксовано.
У результаті тривалих боїв російські сили нещодавно просунулися в районі кордону Донецько-Запорізької області на північ від Старомайорського (на південь від Великої Новосілки).
Південний напрямок:
На заході Запорізької області поблизу Роботиного, Новоданилівки, Малої Токмачки і Вербового тривали бойові дії, але підтверджених змін лінії фронту не було.
Ішли бої також на східному (лівому) березі Херсонщини в районі Кринок, але підтверджених змін лінії фронту не було. Російські мілблогери пишуть, що їхнім військам важко вести ефективний контрбатарейний вогонь на херсонському напрямку, оскільки висота східного берега нижча, ніж західного (правого), а українська артилерія має більшу дальність, ніж російська. А також — що російським силам на херсонському напрямку не вистачає артилерійських снарядів.
Повітряні удари:
Російські війська завдали удару балістичними ракетами «Іскандер-М» по авіабазі Миргород у Полтавській області та пошкодили і знищили сім українських літаків.
Мобілізація в Росії:
Росія вербує жінок з російських виправних колоній для участі у війні в Україні, і деякі з них уже нібито воюють на передовій. The New York Times повідомила з посиланням на колишніх ув’язнених, що наприкінці травня 2024 року російські вербувальники вивезли групу з кількох жінок із виправної колонії в Санкт-Петербурзі.
Кабмін Росії схвалив законопроєкт, згідно з яким конфіскована вогнепальна зброя буде відправлена російським силам, які воюють в Україні.
Російські технології:
Російська дирижаблева компанія АТ «Перший дирижабль» оголосила про створення плавучої загороджувальної системи «Бар’єр» за мотивами цепелінів часів Другої світової війни для захисту російських об’єктів від ударів безпілотників. Система «Бар’єр» складається з повітряних куль, з’єднаних сітками, що розгорнуті над цілями.
Участь Білорусі:
Лукашенко заявив, що українські чиновники перестаралися з інформуванням про нещодавнє прибуття російського військового контингенту до Білорусі, оскільки ті планують брати участь лише у військовому параді. Також він заявив, що Білорусь дасть жорстку відповідь у разі провокації з боку українців на кордоні.
Білоруське військове керівництво нещодавно заявило, що українські війська посилюють активність безпілотників поблизу українсько-білоруського кордону, а Український центр протидії дезінформації повідомив, що білоруські та російські пропагандисти неправдиво представляють Україну як загрозу Білорусі.
Росія та Білорусь продовжують розвивати спільні програми імпортозаміщення, які, ймовірно, компенсують наслідки санкцій.
Міжнародний контекст:
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, ймовірно, використав свій неоголошений візит до Києва 2 липня, щоб представити себе як миротворця. Уряд Угорщини підкреслив, що Орбан зустрівся із Зеленським спеціально, щоб попросити його «розглянути тимчасове припинення вогню» та «прискорити мирні переговори».
Заступник глави Адміністрації президента України Ігор Жовка заявив, що Зеленський вислухав пропозицію Орбана, перш ніж наголосити, що Україна працює над розробкою мирного плану та проведення чергового мирного саміту, на який Росія може прийти «так чи інакше».
ISW вважає, що припинення вогню в Україні на поточних лініях навряд чи стримає подальшу російську агресію, а лише дасть Росії критичний час для відновлення своїх сил і підготовки до майбутньої агресії проти України.
Російське ІПСО:
Кремль веде посилену інформаційну кампанію, спрямовану на те, щоб підштовхнути Україну до переговорів з Росією на російських умовах, і будь-які російські, західні чи інші спроби переконати Україну до передчасних переговорів з Росією лише послаблять Україну.
Повний текст — на сайті Institute for the Study of War.