Безплатні сніданки в луцьких школах. Гроші є, але як їх використати — ще не знають
Субвенція на безплатне харчування школярів початкової ланки вже надійшла до бюджету Луцької громади.
Проте, в міськраді не можуть чітко сказати, з якого числа батьки вже не платитимуть за учнівські сніданки чи обіди, бо процедури освоєння цих грошей досі немає.
Про що йдеться
Інформація про безоплатне харчування на сайті Міністерства освіти і науки України з’явилася під вечір п’ятниці, 4 жовтня. Зокрема, повідомлялося, що для того, аби його забезпечити, на 2024 рік з бюджету виділили 2 млрд грн. Ці гроші мали розподілити між громадами.
Визначили й тип одноразового гарячого харчування: сніданок, якщо навчання відбувається в першу зміну, або обід, якщо в другу.
Для Луцької громади Кабмін передбачив 24 мільйони гривень на організацію харчування учнів 1–4 класів у всіх школах, де немає дистанційного навчання.
Гроші є, як їх освоїти — не знають
Станом на 9 жовтня кошти на ці потреби до бюджету громади надійшли, але в міськраді досі не знають, як їх використати.
«Гроші прийшли, але жоден порядок на рівні держави не затверджений. Для того, щоб оплачувати кошти, департамент повинен провести тендер, є багато інших процедур. Тому станом на сьогодні харчування ще не оплачується державою. Немає також рішення сесії, яким передбачені в бюджеті кошти на ці потреби», — каже директорка департаменту фінансів Луцької міськради Лілія Єлова.
Начальниця управління освіти і науки Волинської ОВА Наталія Матвіюк додає, що громади про таку ініціативу попереджали заздалегідь.
Чіткої дати, від якої починатимуть харчувати учнів, поки немає. У постанові вказано, що від жовтня потрібно забезпечити одноразовим безоплатним харчуванням усіх учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти.
Наталія Матвіюк
Начальниця управління освіти і науки Волинської ОВА
Також вона зазначила, що розподіляють кошти відповідно до кількості учнів 1—4 класів у навчальних закладах громад. Причому, йдеться про школи, які працюють очно або у змішаному форматі. На школи, які працюють дистанційно, коштів не передбачили.
Гроші має виділити й громада
Субвенція не покриє всю потребу, постанова Кабміну передбачає співфінансування з бюджету громад, каже директор департаменту освіти Луцької міської ради Віталій Бондар. Скільки треба буде дофінансовувати, почали вже підраховувати, суми поки не називають, але, каже посадовець, це «суттєві кошти».
«Має бути співфінансування, бо в проєкті написано, що як мінімум 30% коштів має бути з місцевого бюджету», — зазначив він.
Наразі з бюджету Луцької громади виділялися гроші на гарячі обіди лише учням пільгових категорій.