В Україні розпочали спорудження Меморіалу Героїв Небесної Сотні

будівля

Проєкт будівництва. Джерело: Національний музей Революції Гідності.

У Києві відновлюють реалізацію Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності. Під час громадських слухань учасники підтримали рішення щодо облаштування меморіального простору, встановлення меморіальної стели та продовження проєктування будівлі музею.

Держава має якнайшвидше реалізувати цей проєкт, на який тривалий час чекають родини загиблих майданівців і суспільство, зазначив керівник Офісу Президента Кирило Буданов.

Під час громадських слухань архітектори, експерти, представники родин Героїв Небесної Сотні та громадськості погодили подальші кроки щодо створення меморіального комплексу.

Оновлять меморіальний простір біля каплиці

Перший проєкт стосується території біля Екуменічної каплиці Архистратига Михаїла та Українських Новомучеників на Алеї Героїв Небесної Сотні .

Там планують зберегти й упорядкувати наявний меморіальний простір. Каплицю встановлять на фундамент, забезпечать електропостачанням і художнім освітленням. Також її розташування частково скоригують відповідно до проєкту майбутнього меморіалу.

Окремо оновлять меморіальну композицію з портретами Героїв Небесної Сотні. Нинішню тимчасову конструкцію замінять новою з артбетону. Усі портрети збережуть.

Меморіал із портретами, дерев’яний хрест і каплиця утворять єдину композицію. На локації також розширять простір для проведення пам’ятних заходів.

Завершити роботи планують до кінця листопада 2026 року.

Меморіальна стела

Другий проєкт передбачає встановлення меморіальної стели Героїв Небесної Сотні на Алеї Героїв Небесної Сотні, 3.

Саме на цій ділянці в майбутньому має з’явитися будівля музею. До початку будівництва тут встановлять меморіальну стелу з білого граніту.

Авторкою концепції стане архітекторка Ірина Волинець, яка входила до команди переможців міжнародного архітектурного конкурсу 2017—2018 років.

Відкрити стелу планують до Дня Героїв у травні 2027 року.

Будівля музею

Меморіально-музейний комплекс «Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності» створили 18 листопада 2015 року для збереження пам’яті про події Євромайдану. Наразі установа не має власної будівлі.

Проєктування приміщення розпочали ще у 2021 році, але після початку повномасштабного вторгнення роботи призупинили. Тепер цей процес відновлять.

За попередніми оцінками, підготовка проєкту триватиме від півтора до двох років. Завершити її планують упродовж 2026—2028 років.

Як фінансуватимуть проєкти

У музеї наголосили, що реалізація меморіальних проєктів не потребуватиме державного фінансування.

Впорядкування простору біля каплиці профінансує Українська Греко-Католицька Церква. Створення меморіальної стели оплатять благодійники та меценати.

Державні кошти планують залучити лише для проєктування будівлі музею. Водночас фінансування відбуватиметься за змішаною моделлю із залученням донорських організацій.

Що відомо про меморіальний комплекс

29 квітня Верховна Рада ухвалила закон про особливості проєктування та будівництва Музею Революції Гідності у Києві. Документ передбачає механізми для зняття арешту із земельної ділянки на вулиці Героїв Небесної Сотні та спрощує окремі дозвільні процедури.

Для будівництва музею ще у 2017 році виділили ділянку в центрі Києва поблизу Жовтневого палацу. Реалізацію проєкту роками стримували судові процеси у справах Майдану, арешт земельної ділянки, містобудівні обмеження та зміни законодавства. На строки також вплинуло вторгнення Росії.

У грудні 2024 року Міністерство культури ухвалило рішення законсервувати будівництво комплексу до завершення воєнного стану. Після майже восьмирічної паузи проєкт повертається до практичної реалізації.

misto.media Підписуйся на misto.media в інстаграмі, фейсбуці, тіктоці та телеграмі

також читайте

Вулиця в Печерському районі Києва, від Майдану Незалежності й Хрещатика до вулиць Ольгинська та Інститутська.