Аптека-музей у Луцьку, де досі зберігають рецепти старої фармації
-017febe320d4a5dfc174646afa7eff94.png)
Експонати в аптеці-музей у Луцьку
Старовинні ваги, аптечний посуд, друкарська машинка та телефон, зв’язаний із комутатором — усе це можна побачити в аптеці-музеї № 3 у Луцьку. Ми зібрали кілька причин, чому варто завітати до цього місця.
Історія
Аптека розташована у старій частині міста на вулиці Драгоманова, 11 і вважається однією з найдавніших.
Її перший власник Петро Злоцький перебудував для цього кам’яницю 18 століття.
У першій половині 20 століття тут виготовляли 50—55 видів мазей, 25—30 настоянок і 15—20 сиропів, використовуючи близько 220 видів рослин.
Тут зберігається чимало інвентарю, яким фармацевти користувалися десятки років тому.
Багато років історії цього місця відвідувачам розповідала фармацевтка Надія Цеслів. До Луцька вона приїхала у 1973 році, а згодом очолила аптеку-музей.
Загалом фармації вона присвятила понад пів століття. Нині Надії 79 років і вона вже пенсіонерка, але тривалий час проводила екскурсії аптекою і школярам, і дорослим.
Старовинний аптечний інвентар
В аптеці зберігається багато приладів, якими фармацевти користувалися десятки років тому.
Серед них — шалькові ваги та ваги Мора, які використовували ще до минулого року. Також тут можна побачити старовинні цукроміри, аптечний посуд, апарати для заварювання лікарських трав, обладнання для виготовлення супозиторіїв.
Інтер’єр
У приміщенні досі зберігають друкарську машинку та телефон, який колись був з’єднаний із комутатором.
Приміщення облаштоване старовинними меблями. Шафи для зберігання ліків, світильники, прилавок — усе це збереглося з часів першого засновника.
Також у аптеці є бібліотека раритетних книг з фармації. Є посібники та підручники 1875–1883 років.
Колись археологи подарували аптеці посуд середини 16 століття, який знайшли під час розкопок у Старому місті.
Гербарій майже столітньої давнини
В аптеці зберігають гербарій лікарських рослин 1942 року. Його передала закладу колишня завідувачка луцької аптеки № 65.
Колись, щоб працювати фармацевтом, потрібно було скласти спеціальний іспит. Однією з умов була власноруч зібрати та засушити гербарій лікарських рослин.
З аптекою пов’язана і історія Лесі Українки. Відомо, що восени 1882 року тут готували знеболювальні мазі для хворої поетеси.
Що змінилося після ремонту
Аптеку-музей зачинили на початку травня 2025 року на ремонт. У приміщенні відремонтували підлогу, стіни та стелю, перефарбували меблі, а також замінили котел і батареї опалення. Загалом роботи коштували близько 470 тисяч гривень.
До ремонту тут ще й виготовляли ліки за рецептом: дерматологічні засоби, емульсії, суспензії, мазі, пасти та розчини для зовнішнього й внутрішнього застосування. Також робили порошки з дуже маленькими дозами ліків для новонароджених, адже стандартні таблетки поділити на такі дози складно.
Чи відновлять виготовлення ліків — поки невідомо, адже триває процес оновлення ліцензії.
Відкрити аптеку для відвідувачів обіцяють у квітні 2026 року.
-09e428313b68f97eac1a593d870c8380.jpg)
-51bed6ddb84d17f00a838a75a443d1a5.jpg)
-d3fd539c2f601859f0e14ecb70cc9c3a.jpg)