Як палії листя нас труять. Пояснюємо з екологом
Тільки за останні 4 дні на порушників склали 8 протоколів.
Штрафів не бракує
Попри суху погоду у Луцькій громаді з настанням осені зросла кількість паліїв бадилля і сухої трави. Загалом із початку цього року на порушників склали 49 протоколів. Мова йде про порушення статті 152 кодексу України про адміністративні правопорушення та правил благоустрою міста Луцька, що забороняє розпалювати багаття, спалювати промислові чи побутові відходи, листя.
Про це misto.media розповів начальник відділу контролю за доброустроєм та санітарним станом міста департаменту муніципальної варти Володимир Луньо.
Він зазначив, що тільки за останні 4 дні таких протоколів виписали 8. Коли мунвартівці виявляють порушення, то складають протокол. Його розглядає адміністративна комісія за місцем реєстрації порушника, яка й визначає суму штрафу. Вона коливається від 340 грн до 1360 грн.
У повітрі — хімічна таблиця
Екологи пояснюють, що у бадиллі, траві та листі накопичені гербіциди, пестициди, хімічні елементи, які викидають автомобілі. Це фактично суміш різноманітних токсичних речовин. Спалюючи рослини, люди переводять це у розпилену фазу, якою ж і дихають. Такі часточки проникають дуже глибоко в дихальні органи. Частину людський організм вже вивести не зможе.
Напевно, якісь традиції паління набагато більш живучі, ніж здоровий глузд у поведінці наших мешканців. Внаслідок вибухів зараз і так у повітрі просто хімічна таблиця від різноманітного стороннього впливу. І комусь хочеться ще своїми руками нищити ту природу, в якій ми живемо.
Оксана Лисак,
начальник відділу екології Луцької міської ради.
Єдине розв’язання цієї проблеми, зі слів екологині, — компостування . У Луцькій громаді взялися вчити мешканців цьому процесу. Для цього екологи випустили листівки про правила компостування і роздають їх господарям та розміщують цю інформацію на дошках оголошень і в соцмережах.
Як впливає дим на людину
Дим від спалювання сухої трави і бадилля особливо шкідливий для людей з бронхіальною астмою та ХОЗЛ , розповів завідувач відділення пульмонології ВОКЛ Олег Яковенко.
«Дим має сильний подразнюючий ефект, який може призвести до ларингоспазму, бронхоспазму та дихальної недостатності, також може викликати сльозотечу внаслідок подразнення конʼюнктиви очей. Окрім того, людина вдихає велику кількість токсичних, канцерогенних речовин, які утворюються внаслідок продуктів згорання», — каже пан Олег.
На паліїв можна поскаржитись. Якщо ви побачили, що хтось спалює суху траву чи бадилля, викликайте муніципалів за телефонами: 067 0000 679 або 066 102 1 102.