На що вплине зростання акцизу на пальне. Думка експерта
Нові податки відчують більше ті, хто їздить на скрапленому газі, ніж на бензині чи дизелі, вважає експерт паливного ринку Сергій Куюн
Нові податки відчують більше ті, хто їздить на скрапленому газі, ніж на бензині чи дизелі, вважає експерт паливного ринку Сергій Куюн.
У неділю, 1 вересня, Володимир Зеленський підписав закон про підвищення акцизів на пальне.
Йдеться про зростання акцизу на бензин в середньому на 1,5 грн за літр. Дизель — на 1,95 грн за літр. А на скраплений газ акциз зросте на 5,8 грн за літр.
Як пояснює директор ВАТ «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн, автомобілісти можуть й не відчути росту цього податку.
«Насправді зараз дуже сприятливий період для цього (підвищення акцизу, — mm), бо ціна на нафту доволі низька на світовому ринку. Для порівняння: у липні вона була 85-86 доларів за барель, а в серпні — не вище 80 доларів.
Це дозволило купити пальне і зробити великий запас. Тож тепер просто завдяки низькій закупівельній вартості зростання акцизу буде компенсовано. Тому ми не прогнозуємо здорожчання цін на бензин і дизель», — зазначив він.
Фактично особливо ми не відчуємо зростання, і це не вплине на ціни. Інша ситуація — зі скрапленим газом.
«На скраплений газ податок зріс набагато. Це буде важко перекрити, і на ринку це буде відчутно. Ціна на скраплений газ почала зростати ще в серпні: він подорожчав на 1 грн. Очікую, що ціна стабілізується на позначці 33 грн за літр (станом на 3 вересня ціна автомобільного газу становила 26,66—28,93 грн за літр, — mm).
Але, попри таке підвищення, все одно газ буде зберігати свою ефективність, і ті, хто має газобалонне обладнання, буде, як і раніше, економити», — пояснює експерт.
Утім, пальне може подорожчати з інших причин, бо податки — не єдиний складник ціни.
«Ціну формує і закупівельна вартість, і курс валют, який не надто зараз нас тішить, бо гривня падає. Все може змінитися: якщо закупівельна вартість зростатиме, зміниться курс валют, це тиснутиме на вартість пального. Але поки що критичного нічого не бачу.
Людей чомусь так налаштували, що зараз буде якийсь ціновий вибух. Але у вересні цього не буде. Курс поки стабільний, вартість нафти знову просіла. Все спокійно, і думаю ніхто не відчує», — резюмує Сергій Куюн.
Акцизний податок на пальне спрямовується у загальний фонд бюджету, з якого фінансується сектор оборони. Частина акцизу за продане пальне на АЗС зараховується за спеціальною формулою до місцевих бюджетів.
Загалом документ, який підписав Президент, передбачає поступове підвищення акцизного податку на пальне до мінімального рівня, встановленого в ЄС. Ставки мають зростати до 2028 року.