На що подивитися в урочищі Вовчак на Волині і як туди потрапити
Урочище «Вовчак» розташоване у Ковельському районі біля села Ревушки Турійської громади. У 1942-му тут був штаб УПА «Північ» військової округи «Заграва». У 1946 році село Вовчак за вказівкою радянської влади стерли з лиця землі, розрівнявши територію тракторами й бульдозерами.
Але пам’ять українців у землю не затопчеш, тож на місці славного осередку УПА зробили урочище, щоб люди могли відчути особливий український дух.
Що є в урочищі Вовчак, як туди поїхати на екскурсію та скільки дітей їздять сюди на вишколи, ми розпитали в директора комунального закладу «Історико-культурний комплекс „Вовчак — Волинська Січ“» Андрія Полячука.
Що є у Вовчаку
На території урочища є криївки, музеї, храм, садиби.
Одна із криївок зараз на реставрації, бо через часті дощі протягом останніх років вона в аварійному стані. Її створили у 2015 році при в’їзді в урочище, і вона відтворює польову стійку, де колись знаходилися вартові УПА.
Друга криївка — музей, де зібрані історичні матеріали про Вовчак, про УПА. Частково вона наповнена й експонатами з Волинського краєзнавчого музею.
На території урочища є сцена, де відбуваються фестивалі. Зокрема, нещодавно тут проходив фестиваль патріотичної пісні «Вовчак — Волинська Січ», в якому взяло участь понад 40 колективів.
Також у Вовчаку є дві садиби-музеї. Одна показує український побут часів УПА, а друга була відновлена вже під час широкомасштабного вторгнення і представляє експозицію на військову тематику.
Тут збудували храм, який має ім’я Всіх Святих Землі Української, де проводять літургії, поминальні служби.
«Ну і, звичайно, є місця для відпочинку, де можна перекусити чи приготувати їжу. Тобто в нас повністю така сільська інфраструктура вибудована, максимально відтворена, як була колись», — розповідає директор комплексу.
Як потрапити на екскурсію
Комплекс не закривається на замок, він завжди відкритий. Проте якщо планується екскурсія чи просто збирається група людей, які хочуть зайти у криївки, садиби, дізнатися більше про Вовчак, то варто напередодні сконтактуватися і домовитися з представниками комплексу за номером 097 885 1062. Або ж через соцмережі — на офіційних сторінках у фейсбуці, інстаграмі, в тік-тоці.
Пан Андрій розповідає, що частими гостями у Вовчаку є військові й діти.
«Зараз ми почали активно співпрацювати з ГО „Центр допомоги ветеранам війни 4.5.0“, тож до нас приїжджають ще більше захисників, зокрема після поранень, з ампутаціями. Приємно, що їм тут дуже комфортно», — каже директор комплексу.
За його словами, з 2014 року на території урочища постійно організовують вишколи. Лише за цей рік їх пройшли близько півтори тисячі дітей з Володимира, Нововолинська, Турійська, Ковеля, Вараша.
«Поки що ми не маємо ще державної фінансової підтримки й вже скільки років працюємо і живемо коштом місцевого бюджету, нас фінансує тільки Турійська селищна рада. В цьому році долучились до цього співфінансування Ковельська і Нововолинська міські ради. Сподіваємося, що долучиться і Володимирська, адже за комплексом треба доглядати, розбудовувати, територія дуже велика. Треба, щоб люди знали про таке історичне місце. Усі наші гості відчувають тут особливий дух», — каже Андрій Полячук.
Як доїхати автівкою до Вовчака
Відстань від Луцька до Вовчака — 75 кілометрів. Більшу частину шляху треба їхати трасою Луцьк — Володимир. Минувши Торчин, Затурці, Війницю, Губин, Березовичі, у селі Микуличі слід повернути праворуч.
Далі — пряма дорога через села Бегета, Міжлісся до Свійчева. У Свійчеві треба звернути ліворуч на вулицю Макарова і їхати нею до ферми «Біле золото». Біля ферми повернути дорогою праворуч, їхати прямо до річки Турія. За річкою буде роздоріжжя, їдемо прямо через ліс до урочища Вовчак.