На Волині готують зібрання творів Олени Пчілки в її авторських варіантах
Науковці ВНУ готують повне видання творів письменниці Ольги Косач, більш знаної під псевдо Олена Пчілка, матері Лесі Українки.
Абсолютна більшість творів, які увійдуть до зібрання, не видавалися раніше, або були надруковані лише за життя авторки і не перевидавались.
За задумом упорядників, твори мали зібрати в 11 томів, але під час роботи з архівами з’ясувалось, що Олена Пчілка написала так багато, що вийде повноцінних 12 томів, розповів в коментарі misto.media професор факультету філології та журналістики ВНУ імені Лесі Українки професор Сергій Романов.
Зібрання хочуть видати цього року — до 175-річчя від дня народження Олени Пчілки. Утім, науковці не впевнені, що вдасться реалізувати цей задум.
«Приблизно 80% з того, що буде в 12-томнику — не друкувалось або друкувалося лише за життя авторки. Більше одного тому її творів донині не видавалося», — розповів Сергій Романов.
Структура буде блоковою, залежно від жанру:
1 том — поезії і поеми;
2 том — проза;
3 том — драматичні твори для дорослого читача;
4 том — драматичні твори для дітей;
5 том — різножанрові твори для дітей;
6 том — есеїстка і публіцистика;
7 том — шевченкознавчі праці Пчілки, а також її літературознавчі і публіцистичні дослідження;
8 том — мемуаристика (спогади Пчілки про її сучасників, серед яких багато видатних постатей);
9 том — переклади і переспіви;
10 том — фольклорні записи та етнографічні розвідки;
11 і 12 томи — листування.
Це зібрання — результат праці команди науковців із 15 осіб. 13 з них — викладачі ВНУ імені Лесі Українки. До роботи долучили двох фахівців із закладів інших міст (працівницю Інституту народознавства НАН України у Львові Валентину Прокіп-Савчук і завідувачку музею Лесі Українки, який входить до складу Музею видатних діячів української культури у Києві, Ірину Щукіну), які працюють безпосередньо з текстами, роблять до них коментарі. Крім цього, під час підготовки філологи зверталися за консультаціями до знавців іноземних мов, істориків, етнографів.
Кожен з томів має свою редакторську групу.
Активна фаза роботи над 12-томником триває понад рік.
Нині видавець з Житомира готує макети дизайну обкладинки, ілюстрації. Готовий і представлений лише перший том. У процесі — макети для томів з листуванням, есеїстики та публіцистики. Де надрукують 12-томник, поки не вирішили.
До слова, у 2021 році у ВНУ видали повне зібрання творів Лесі Українки у 14-томах.