Театр ляльок у Луцьку готується до нового сезону і шукає нових людей
У Волинському театрі ляльок 49-й театральний сезон відкриють 8 вересня виставою «Щастя бути собою», а 14 вересня глядачам презентуватимуть прем’єру «Зоряні колискові».
Буде багато відкриттів
«Ми завжди хочемо, щоб новий сезон мав якусь цікавинку. Цього разу мені хотілося б зробити його сезоном відкриттів. Ця тема цікава і нам, акторам. Ось, наприклад, зараз відкриваємо для себе вікову психологію, особливості роботи над бейбі-виставою . А для глядачів стануть відкриттями мистецькі активності, над якими ми працюємо, та вистави для дорослих», — каже виконувач обов’язків директора театру ляльок Вадим Хаїнський.
Прем’єрою для найменших глядачів стане вистава «Зоряні колискові», створена за підтримки Українського культурного фонду, яку реалізовують спільно з ГО «Лабораторія змін».
Це буде вистава у новому форматі для нашого театру — у бейбі-стилі. Вона — для дошкільнят, для малюків та їхніх батьків. Тут будуть представлені колискові з різних регіонів України. Готуються дуже красиві декорації та реквізит.
Вадим Хаїнський
З його слів, під час оформлення реквізиту надихалися творчістю Марії Примаченко.
А просто зараз майстерня театру готує ляльки і декорації до нової вистави для дорослих, яку буде ставити молодий режисер Валентин Гура зі Львова. Вона — за п’єсою іспанського драматурга Гарсія Лорки «Як кохався дон Перлімплін з Белісою в саду».
Цьогоріч, у березні, театр ляльок проводив мистецький проєкт «Борітеся» до 200-ї річниці Тараса Шевченка, у рамках якого співпрацювали із запрошеними митцями, зокрема з музичною школою імені Фридерика Шопена.
Після того, як отримали багато схвальних відгуків, вирішили продовжити втілювати такі проєкти.
«Хочемо й надалі розповідати щось цікаве і незвичне про різних українських особистостей. Цього року відзначаємо 175-річчя від дня народження Олени Пчілки. Ми вирішили спільно з Тетяною Ціхоцькою організувати мистецький захід пам’яті Олени Пчілки. Запланований він на 4 жовтня», — розповідає пан Вадим.
Також цьогоріч при театрі ляльок буде діяти акторський курс студентів Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського. Раніше такі курси були лише при драмтеатрі.
Що робили влітку
Навіть на канікулах у театрі було немало заходів. У липні працювала «Лялькова майстерня для дітей з інвалідністю та без» .
Мета проєкту — допомогти українським дітям та дорослим, які постраждали від війни з Росією, відновити та покращити їхнє психічне здоров’я за допомогою мистецьких практик.
Впродовж семи днів тривали заняття з лялькотерапії та акторські тренінги. Окрім того, діти мали можливість власноруч створювати ляльки, які й стали героями вистави «Найцінніший скарб». Сценарій до неї також написали учасники майстерні.
«Діти самі писали історії, самі вигадували героїв. Ми пропрацьовували теперішній емоційний стан дітей, їхні страхи, переживання і намагалися персонажів зробити їхніми героями, котрі щоразу впевнено долають ці страхи та перешкоди на своєму шляху. Ми думали, як же приміряти цих героїв на себе, і у нашої художниці Олесі Іщук виникла ідея зробити для цього ростові ляльки. Дуже красива вистава вийшла», — каже пан Вадим.
Також впродовж літа відбувалися закулісні екскурсії-мандрівки театром. Одна з них — у межах проєкту «Екскурсоводи у відпустці», які для усіх охочих провів Вадим Хаїнський.
Відвідувачі мали змогу не лише зазирнути за лаштунки театру, а й познайомитися з його багатою історією, відвідати репетиційні зали та майстерню, де народжуються театральні ляльки, дізнатися про секрети ляльковедення, побачити, як створюються декорації та костюми. Також для них проводили майстер-класи з ораторського мистецтва, тренінги з акторської майстерності.
Заходи відвідало дуже багато дітей, зокрема учасники різноманітних літніх таборів.
Шукають маленьких і дорослих акторів
Минулого сезону в театрі ляльок почала діяти театральна студія для дітей. Зараз у ній формують групи. Усі охочі віком від 6 до 16 років чи їхні батьки ще можуть подати заявку на участь.
Тож відтепер діти в театрі ляльок зможуть не лише побачити вистави, а й спробувати себе в ролі акторів. Заняття передбачають акторські тренажі, роботу зі сценічної мови, сценічний рух, створення вистав та виступи на сцені.
Також у театрі перед відкриттям сезону шукають у свою команду молодих креативних людей. Так, потрібні:
керівник літературно-драматургічної частини;
художник-оформлювач;
помічник режисера;
звукорежисер І категорії;
артист другої категорії;
монтувальник;
водій.
Документи для участі в конкурсі на заміщення вакантних посад прийматимуть у театрі до 8 вересня 2024 року.