В Україні легалізували медичний канабіс. Ми запитали думку волинських лікарів
З 16 серпня набув чинності закон про медичний канабіс.
Закон врегульовує обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. Відтепер в Україні цю рослину, її смолу, екстракти й настоянки виключили з переліку особливо небезпечних речовин і дозволили їхній обіг, але з певними обмеженнями.
Що кажуть лікарі
У МОЗ пояснюють, що коноплі ефективні для лікування понад 50 патологічних станів: хронічного болю, артриту, ревматизму, епілепсії, хвороб Альцгеймера і Паркінсона, діабетичної нейропатії, різних форм склерозу тощо. Крім того, медичний канабіс необхідний онкопацієнтам, для яких страшний біль — це щоденна реальність.
Про те, як сприйняли нововведення про легалізацію медичного канабісу лікарі, ми запитали у завідувача онкохірургічного відділення № 2 (мамологічного) обласного центру онкології КП «ВОКЛ» м. Луцьк онкохірурга вищої категорії Володимира Федорчука.
Я до цього ставлюся позитивно. Дуже багато людей, у яких вже не перша стадія онкозахворювань, страждають від сильного больового синдрому. Це мука і для них, і для їхніх родичів. Хворі також мають жити нормальним життям і не дивитися на годинник, коли мине дія таблеток чи уколів. Людина навіть на знеболювальних пластирах, що на руку клеяться, може почуватися набагато краще. А ліки на основі канабісу мають дуже сильний протибольовий ефект.
Володимир Федорчук
онкохірург вищої категорії
Де можна буде придбати ліки
Як зазначають у Міністерстві охорони здоров’я, ліки з медичного канабісу будуть виготовлятися в умовах аптеки та призначатися за рецептом пацієнтам, для яких звичайні лікарські засоби не мають терапевтичного ефекту або викликають побічні реакції, які погано переносяться.
Придбати такі ліки в Україні можна буде лише за електронним рецептом, в якому буде вказуватися лікарська форма та дозування. Це мають бути оральні краплі, тверді капсули або дентальні пасти.
Людям, які в’їжджають або виїжджають з України або прямують транзитом її територією, закон дозволяє мати при собі лікарські засоби на основі медичного канабісу для власного використання в обсязі, що не перевищує обсяг, визначений рецептом лікаря.
Як вирощуватимуть канабіс
Утім, ухвалення закону не означає, що уже від завтра хворі зможуть отримати такий знеболювальний препарат у будь-якій аптеці. Для цього сировину спершу потрібно виростити в промислових умовах, а щоб цей процес запустити, треба ухвалити ще низку нормативних актів.
Уже є розроблені Ліцензійні умови, але їх має розглянути Кабінет міністрів. Ліцензуванню підлягатимуть геть усі процеси: від купівлі насіння до відпуску вже готових ліків у аптеці.
Які будуть вимоги до культивування рослин роду коноплі:
вирощування в умовах закритого ґрунту;
забезпечення цілодобового відеоспостереження з наданням безоплатного доступу до нього Нацполіції;
дотримання належної практики культивування та збирання вихідної сировини рослинного походження (GACP).
Навіть придбання насіння буде суворо регламентуватися: воно повинно мати сертифікат якості та бути зареєстрованим в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Як контролюватимуть процес
Закон передбачає суворий контроль за обігом медичної коноплі й препаратів з неї. Перевіряти медичний канабіс на вміст ТГК будуть лише в державних лабораторіях, а зразки рослин відбиратимуть за участі Національної поліції. Також перевезення медичного канабісу та ліків з нього супроводжуватимуть працівники державної охорони.
Восени 2024 року має запрацювати електронна система обігу ліків з медичного канабісу. У ній мають фіксувати кожну операцію з цим препаратом: інформація про виробництво насіння медичного канабісу, посів, клонування, посадка рослин та садивного матеріалу, відправлення зразків на лабораторне дослідження, збір рослин, перевезення, купівля, виготовлення ліків, знищення відходів, відпуск в аптеці тощо. Обліку підлягатиме насіння, садивний матеріал, рослини, внутрішньоаптечні заготовки, ліки, відходи тощо.
До слова, ухвалення закону про легалізацію медичного канабісу не означає, що відтепер його можна безкарно вирощувати на балконі.
Про відповідальність за посів або вирощування конопель ідеться в 310 статті Кримінального кодексу України.
Так, незаконний посів або незаконне вирощування снодійного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин караються штрафом (100—500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. Якщо ж порушника упіймали за це вдруге, або людину раніше було засуджено за злочини, пов’язані зі збутом та обігом наркотиків, цю особу можуть позбавити волі на строк від трьох до семи років.