Як росіяни забудовують Херсонес в окупованому Криму
Заповідник і пам’ятку ЮНЕСКО — археологічні залишки стародавнього міста Херсонес в окупованому Криму — росіяни перетворюють на розважальний об’єкт. Пояснюємо, що відомо про ситуацію.
Що відбувається на місці пам’ятки
24 липня омбудсмен Дмитро Лубінець звернувся до ООН щодо руйнування Росією Херсонесу Таврійського.
«Там вони розпочали незаконні будівельні роботи на руїнах Херсонесу, фактично збудувавши нове місто — так званий історично-археологічний парк. Забудовники загородили оглядовими майданчиками археологічні залишки, що були на поверхні, декілька розкопаних об’єктів перенесли та відбудували деінде. На місці стародавньої цитаделі звели амфітеатр, що створює навантаження на оригінальну споруду. Багато археологічних знахідок фактично викрадені РФ та вивезені до російських музеїв!» — ідеться в його повідомленні.
Стародавнє місто Херсонес Таврійський заснували давньогрецькі колоністи понад 2500 років тому. Залишки його зосереджені на Гераклейському півострові Криму у межах окупованого Севастополя.
Про те, що на місці заповідника росіяни збудували фактично нове місто, заявила і старша наукова співробітниця Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко під час Міжнародного форуму Експертної мережі Кримської платформи.
За її словами, на місці давньої римської цитаделі окупанти поставили новий відкритий театр, що створює навантаження близько тонни на оригінальну споруду.
«Зупинити таку діяльність Росії в Криму Україна зараз не може, але потрібно впроваджувати санкції проти посадовців та інституцій у сфері культури, освіти РФ, в тому числі за підтримкою партнерів країн Заходу», — переконаний представник експертної мережі Кримської платформи Андрій Луцик.
Чому Херсонес такий важливий для окупантів
Херсонес для російської пропаганди є лише прикладним до великої ідеї, що це місто, в якому князь Володимир прийняв хрещення, і все православ’я, яке існує на території Росії, пішло звідти, вважає член Міжнародного комітету у справах пам’яток та визначних місць (ICOMOS), кандидат історичних наук Тимур Бобровський. Він каже, що фізичний стан пам’ятки погіршується з 2014 року, з приходом окупаційної влади, яка змінила основні підходи до роботи.
Чимало співробітників, зокрема археологів, які працювали там десятки років, звільнені. Натомість розкопками керують археологи з Москви чи Петербурга. Росіяни розкопують ділянки старого міста, але не роблять консервацію або роблять її запізно. Це порушення методик, від цього стародавнє мурування руйнується.
«Там проклали красиві доріжки, але зробили це без врахування інтересів самої пам’ятки; побудували театральний простір на археологічних залишках античного часу (ми нічого не знаємо про стан цих руїн під конструкцією). А частину городища віддали монастирю (фонди заповідника виведені в будівлі новозбудованих споруд). Поруч із городищем на території археологічних залишків (зокрема, територія великого могильника, району керамік) був збудований комплекс „Новий Херсонес“. Відомо, що при будівництві використовувалась важка техніка, що взагалі неприйнятно на території таких пам’яток.
Тобто, за красивими картинками з доброустроєм і пишними заходами криються проблеми пам’ятки. Мені важко оцінити точні наслідки, але вони дуже серйозні, й рано чи пізно це набуде катастрофи», — у коментарі misto.media поділився Бобровський.
Пам’ятку не зберіг захист ЮНЕСКО
Заповідник входить до списку світової спадщини ЮНЕСКО як унікальний пам’ятник античної культури. Завдання ЮНЕСКО — спостерігати, щоб пам’ятка зберігалась, і реагувати в тих випадках, коли є загроза: видавати певні приписи, вимагати організації моніторингової комісії з обстеження.
«Звісно, фахівці з України туди не поїдуть з такою місією, бо вони не повернуться звідти. Це всі розуміють. Теоретично могли б поїхати закордонні колеги із нейтральних країн. Та як гарантувати їм безпеку? І як виконати юридичні вимоги? Пам’ятка де-юре належить Україні. А Росія допустить членів комісії лише зі своєї території, через свої інституції, так ніби легалізувавши анексію Криму. Та й з погляду безпеки це не просто. Чи поїде така місія в регіон, де відбуваються бойові дії? ЮНЕСКО є підрозділом ООН. Наприклад, як реагує ООН на війну в Україні? Приблизно таке ж реагування ЮНЕСКО.
Станом на зараз Україна відстежує інформацію і регулярно подає її через національну комісію у справах ЮНЕСКО при МЗС. До слова, РФ також відправляє такі звіти й повідомляє, що з пам’яткою все дуже добре», — поділився Тимур Бобровський.