Чи варто ховатися від сонця. Розповідає дерматологиня
-7b195fc6759e283c78d1ef5debe78798.jpg)
На відкритому сонці медики радять перебувати до 11:00–11:30 або після 16:00.
Фото: Людмила Герасимюк
Що таке родимка, як зберегти шкіру здоровою влітку, які сонцезахисні креми варто обирати і як уникнути меланоми, розповідала луцька дерматологиня на інтерактивній зустрічі «У полоні сонця. Красива шкіра без ризиків: як уникнути меланоми».
Захід відбувся у середу, 21 травня, у Денному центрі соціально-психологічної допомоги в Луцьку. Лекторкою була дерматологиня Інна Крісман.
Родимка — це скупчення меланоцитів . Фахівчиня зазначає, що небезпека родимок в тому, що може розвиватися рак шкіри — меланома. Зазвичай вона утворюється з точок, які вже є на тілі.
Огляд треба робити раз на рік. Пацієнтам, в яких понад 50 родимок на тілі, або які мають спадкову схильність до розвитку хвороб шкіри, радять перевірятися раз на 6 місяців.
При огляді в домашніх умовах лікарі радять користуватися правилом АКОРД:
Асиметрія — звертати увагу на форму родимки;
Край — спостерігати за родимкою, краї якої нерівні, нечіткі;
Окрас — стежити, чи змінюється колір або чи не знебарвлюється новоутворення;
Розмір — дивитися, чи збільшується родимка;
Динаміка — спостерігати за змінами на родимці.
Меланома частіше розвивається в тих, чиї родичі мали таку хворобу. Спадково вона не передається, але може бути схильність до неї.
Що світліша шкіра в людини, то обережніше треба ставитися до перебування під сонячними променями, адже ці люди — в більшій зоні ризику.
Цікаві факти про родимки:
у кожної людини на тілі є родимки;
на місці видаленої родимки може з’явитися нова;
родимки можуть «дрейфувати»: з’являтися або зникати (опускатися під шкіру);
кілька років тому чоловіків, у яких були родимки в місцях потенційного травмування (комірцева зона, біля вух, на плечах, на поясі — mm), комісували від служби в армії;
людині, на тілі якої 50 родимок, треба частіше обстежуватися в спеціаліста (медики називають таке явище диспластичним синдромом);
якщо родимку травмували, її варто видалити, адже не відомо, як відреагує на це імунна система.
Факти про сонце і захист
Опіки, які отримала дитина в ранньому віці, в імунному статусі залишається на все життя. Один із ключових факторів старту меланоми — опіки шкіри в ранньому дитинстві.
Сонце для шкіри створює чимало позитивних факторів (синтез вітаміну D3, який виробляє сонячне проміння, сприяє профілактиці рахіту у дітей, формуванню міцних кісток, зубів, нігтів, волосся — у дорослих тощо), але треба дозовано перебувати під його променями;
Вчені Великобританії дослідили, що при активному перебуванні чоловіків середнього віку на сонці їхня інтелектуальна активність збільшується на 30%;
Під час відпочинку (особливо на морі) засмагати треба поступово (коригувати час засмаги, на відкритому сонці можна перебувати до 11:00–11:30 або після 16:00). Важливо не перебувати у період піку сонячної активності.
Сонячне світло проходить і через воду, тому навіть у водоймі можна згоріти. В таких випадках треба використовувати водостійкі сонцезахисні засоби. Їх варто використовувати що дві години або після кожного занурення у водойму.
Щоб убезпечитися від сонячних опіків, необхідно обробляти відкриті ділянки шкіри кремами з SPF .
Найбезпечнішими SPF-засобами (особливо — для дітей 3—6 місяців) є мінеральний тип захисту.
На початку сезону варто використовувати сонцезахисні засоби із SPF 50 або 80. Із червня можна використовувати засоби з нижчим показником SPF 30, а в кінці сезону (зокрема — восени) варто використовувати SPF 15 або 25.
Поради
Сонцезахисні креми дітям варто наносити на всі відкриті ділянки, особливу увагу приділяти місцям, де є родимки. На пляжі наносити сонцезахисні спреї радять, розпилюючи з балончика кожні 2-2,5 години.
При будь-якому опіку спочатку треба охолодити пошкоджене місце.
Добре заспокоює шкіру після опіків олія лаванди. Її можна наносити в нерозбавленому вигляді, головне — щоб була якісна і сертифікована.
Обпечені сонцем місця треба обробляти засобами на основі пантенолу.
Ні в якому разі не використовувати спирт чи засоби на його основі.
Якщо в людини виникають підозри щодо стану шкіри чи новоутворень на ній, необхідно звернутися до фахівця.