НМТ-2025 на Волині. Тенденції, правила і табу
-72a5dc0e61a7ddc2a6229c9f817ca4fd.jpg)
Фото ілюстративне.
Фото: Тарас Лучко
Скільки на Волині учасників НМТ, що можна робити під час тестування, а що — ні і чи вдасться скласти тест, якщо проспав/забув/переплутав.
Основний етап національного мультипредметного тесту (НМТ) тестування розпочався 14 травня і триватиме до 25 червня. Точні дати й місце повідомляють кожному з учасників в особистому кабінеті.
Цього року на основну сесію зареєструвалися 11 816 учасників, розповіла завідувачка відділу ЗНО і моніторингових досліджень Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти Алла Корнейко.
Це на понад 800 осіб більше, ніж минулого року. В області спостерігається підвищений інтерес до участі в НМТ учасників з-поміж випускників минулих років. Вікових обмежень для учасників тестування немає.
Наприклад, у 2024 році серед загальної кількості 11 000 учасників було понад 500 тих, кому більш як 40 років. З них було двоє учасників 1967 року народження.
Які предмети обирали волиняни
Мультипредметний тест складається із чотирьох предметів та має два блоки:
обов’язковий — три предмети: українська мова, математика, історія України;
вибірковий — один предмет.
Цьогоріч учасники могли обирати серед восьми предметів. У волинських учасників найпопулярнішою виявилась географія.
В цілому в Україні на першому місці англійська мова. На Волині ж вона займає другу позицію, трохи відстаючи від географії.
На третьому місці на Волині — українська література, на четвертому — біологія.
Дуже небагато учасників зареєструвалися на STEM-предмети: фізику і хімію, і по декілька — на французьку, німецьку й іспанську мови.
Які документи мати з собою
У пункт тестування учасники мають прийти з двома обов’язковими документами і одним рекомендованим.
При собі потрібно мати:
документ, який посвідчує особу. Бажано, щоб це був документ, за яким учасник реєструвався і щоб він був у паперовому форматі, аби не затримувати інших учасників на вході в пункт тестування, поки завантажиться мобільна версія;
сертифікат учасника тестування, який треба видрукувати з персональної сторінки на сайті Українського центру оцінювання якості освіти;
рекомендований документ — це запрошення, яке також розміщене на персональній сторінці учасника і його також треба згенерувати, видрукувати і мати при собі. Воно потрібне хоча б для того, щоб з’ясувати, чи немає якоїсь помилки, чи не переплутав учасник назву пункту тестування
Що можна і не можна під час тестування
Тестування триває 4 години, але воно розділене на два етапи. Перший — 2 години, коли учасники виконують тести з української мови і математики.
Потім передбачена 20-хвилинна перерва. Після неї — другий двогодинний етап для виконання тестів з історії України і вибіркового предмета.
Під час перерви учасники залишають аудиторію тестування і йдуть відпочити у місце, яке для них готує заклад освіти. Це може бути окрема аудиторія, хол, зручний коридор.
Користуватися телефоном заборонено.
Під час перерви учасники можуть перекусити, якщо вони взяли щось із собою.
Головна умова — не можна залишати приміщення.
Під час тестування учасники можуть пити воду (мають взяти її з собою).
За потреби, їм дозволяють виходити до вбиральні. При цьому фіксують час виходу і повернення в аудиторію, але до загального часу виконання тесту його не додають. Покидати аудиторію одночасно може лише одна людина з дозволу інструктора.
Якщо учасник має проблеми зі здоров’ям, то повинен був зазначити це під час реєстрації. Тоді його скерують у пункт тестування, де є, наприклад, медичний працівник. Якщо йдеться про людей з інвалідністю, то їм оберуть безбар’єрний заклад. Також вони мають право на супровід до аудиторії.
Списати не вдасться
Сама процедура НМТ максимально продумана, щоб учасники не могли списувати.
Перед початком тестування усіх перевіряє працівник поліції охорони з металодетектором. Він має визначити, чи не мають вони при собі заборонених джерел інформації (будь-яких ґаджетів).
Навіть якщо учасники сидять поруч і їм видно чужий монітор, списувати з інших не варто, адже кожен учасник отримує свій варіант тесту. Якщо початок запитання однаковий, то варіанти відповідей можуть відрізнятися.
В аудиторії на понад 10 учасників буде два інструктори, які стежитимуть за тим, щоб ті виконували роботу належним чином.
Попри жорсткі правила, спроби списати таки трапляються. Так, минулого року учасниця написала шпаргалки на колінах.
Коли учасник втрачає право пройти тестування
Є фактори, за яких учасник втрачає право пройти НМТ у поточному році. Зокрема, коли він:
спізнився на НМТ;
не з’явився в пункт тестування без поважної причини;
проспав, забув;
не відкрив вчасно персональну сторінку, не подивився в запрошення, переплутав час чи місце;
прийшов у пункт тестування без належного комплекту документів.
Поважні причини і форс-мажорні ситуації
Звичайно, є об’єктивні фактори, коли учасник не зміг прийти на НМТ. Це можуть бути проблеми зі здоров’ям чи надзвичайні непередбачувані ситуації.
В такому разі треба обов’язково взяти документ, який підтверджує поважність причини. Це може бути довідка, наприклад, про погіршення стану здоров’я або, якщо сталося щось інше, то будь-яке офіційне підтвердження.
У такому разі учасникам рекомендують обов’язково звернутися за телефонами:
+38 0332 24 22 25 — у відділ ЗНО Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, оскільки він адмініструє процедури тестування в області;
+38 032 231 49 83 — на гарячу лінію Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти, який адмініструє процедури тестування у трьох областях у Західноукраїнському регіоні.
Тут в особистому порядку визначать, як вийти із надзвичайної форс-мажорної ситуації.