Лучанка навчилась кермувати вантажівкою і хоче освоїти фуру
Лучанка Наталія Сохач отримала водійські права категорії «С» і тепер може їздити за кермом вантажного автомобіля.
Це їй вдалося завдяки курсу OnTrack від проєкту Reskilling Ukraine шведської організації Beredskapslyftet. Курси дають можливість жінкам безплатно отримати професію водійки вантажних автомобілів чи автобуса. Навчальний партнер проєкту — компанія зі шведським корінням Scania.
Війна підштовхнула до нової професії
Наталія каже, що коли почалась повномасштабна війна, відчула, що потрібно бути до всього готовою і мати якомога більше навичок, бути сильнішою в цей складний час.
Зізнається: коли вона розповіла подругам про свою ідею навчатися водити великі машини, то вони здивувались, бо протягом 20 років жінка працювала в офісі, а спосіб життя офісної працівниці та далекобійниці — різні речі.
Але для Наталії водіння завжди було близьким: має 20 років водійського стажу в категорії «B», любить подорожі та автомобілі, зокрема й великі, адже в чоловіка робота пов’язана з вантажними перевезеннями. Тому на початку лютого вона подала заявку для навчання на отримання посвідчення водія категорії «С».
Для участі потрібно було скласти тести на знання правил дорожнього руху та пройти співбесіду. Теорію почали вчити у квітні — онлайн. Наприкінці теж складали тести. Після цього відбувся етап офлайн навчання на базі автошколи в Києві, який тривав три тижні (проживання, харчування і трансфер оплачували організатори проєкту). За цей час жінки виїздили 30 годин практичних занять.
«Основна складність особисто для мене — це механічна коробка передач в навчальних автомобілях, адже потрібно було докласти чимало фізичних зусиль, щоб натиснути й витиснути зчеплення. Хоча це не буде проблемою під час роботи, адже сучасні вантажівки автоматизовані. Також потрібно було звикнути до габаритів автомобіля», — ділиться досвідом Наталія.
В компанії «Сканія» проходили заняття з маневрування, безпеки руху, експлуатації автомобілів, кріплення вантажу.
Крім того, учасниці їздили на екскурсії в логістичні центри. Роботодавці готові залучати жінок до водіння, адже багато чоловіків на війні.
Єдина з Луцька кандидатка
З Луцька Наталія була єдиною учасницею. Усього в групі було 18 жінок із різних куточків України.
«Всі жінки різні. Наприклад, було дві волонтерки, які перевозять автомобілі на фронт; також були таксистки, бухгалтерки, учасниці ралі, одна інструкторка з водіння категорії „B“, і була навіть балерина. Наймолодшій з нашої групи було 26 років, найстаршій — близько 55 років», — пригадує вона.
30 травня навчання закінчилось, іспити склали всі учасниці та отримали сертифікати та водійські права категорії «С». Це дає право водити суцільну вантажівку 7,5 тонн без причепа, а також тягач. За словами Наталії, деякі учасниці вже влаштувались на роботу водійками в цій категорії.
А для самої Наталії це навчання — інвестиція в майбутнє. Вона планує розвиватися далі й отримати категорію «СЕ», щоб водити вантажівки з причепом та на великі відстані, зокрема й за межами України. Поки що надовго поїхати вона не може, адже має малих дітей, тому використовує цей час для навчання.
До слова, найкращі учасниці, які з лютого по червень 2024-го року пройшли навчання в рамках проєкту Reskilling Ukraine, 24 червня взяли участь в змаганнях водійок вантажних автомобілів Scania Women Truck Driving Competition. Наталія Сохач також їздила на цей захід в групі підтримки.
Проєкт з навчання українок триває. Учасницями програми можуть стати жительки всіх областей України, які мають 3 роки досвіду водіння автомобілем в категорії «B» та готові пройти практичні заняття в Києві або Тернополі. Для участі потрібно заповнити анкету. Пріоритетними категоріями учасниць курсу OnTrack є: ветеранки, жінки з родин військових, вимушені переселенці, матері, які виховують дітей самостійно, та жінки, старші 50 років.