Лучани за 3 дні надіслали понад 80 скарг на сморід

Фото ілюстративне
Нарікати на неприємний запах через внесення аграріями органічних добрив Луцька міськрада радить у Держпродспоживслужбу. Але у цій інстанції пояснюють, що вплив на фермерів, які вносять такі добрива, мають місцеві ради.
Що сталось
У Луцьку з 28 по 30 березня мешканці 33-го та 40-го кварталів відчували різкий неприємний запах.
За цей час лучани надіслали 81 скаргу, які скерували до Держпродспоживслужби, каже начальниця відділу екології Луцької міськради Оксани Лисак.
Що пояснила міськрада
Причина такого різкого запаху — внесення рідких біодобрив на поля, які знаходяться на території Підгайцівської громади, переконує Оксана Лисак. Діяльність аграріїв контролює Держпродспоживслужба, тому скерували звернення туди.
А міськраду, кажуть у мерії, ніхто не попереджав про такі роботи.
Найближчі два тижні вносити рідкі біодобрива будуть фермерські господарства на полях у селі Баїв (Боратинська громада) у Луцькому районі. Неприємні запахи цього разу можуть відчувати мешканці вул. Львівської та району ДПЗ, повідомила Лисак.
У Луцькій громаді є правила внесення таких біодобрив. Зокрема:
добрива потрібно швидко загортати в ґрунт;
не вносити їх у дощову погоду;
не розпилювати поблизу водойм;
письмово повідомляти відділ екології міської ради, старост сіл про дату, місце, метод і тривалість робіт щодо застосування органічних добрив.
Що каже Держпродспоживслужба
У Головному управлінні Держпродспоживслужби переконують, що аграрії повинні інформувати про свої дії, тільки якщо застосовують пестициди , а при використанні органічних добрив попередження не обов’язкове.
Місцеві ради у 2019—2021 роках ухвалили рішення щодо встановлення вимог до застосування таких добрив (барди мелясної, рідкого гною тварин, посліду курей промислових підприємств) на території населених пунктів, каже перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Сергій Куртяк.
А контроль за виконанням зазначених рішень покладено на утворені спеціальні комісії органів місцевого самоврядування, запевняє посадовець.
«Аналіз нормативно-правової бази України у сфері санітарного законодавства та ветеринарної медицини свідчить про відсутність механізму застосування органічних добрив у сільському господарстві з точки зору впливу на санітарне благополуччя населення та навколишнє природне середовище», — говорить Сергій Куртяк.
Що кажуть у прилеглих громадах
Оскільки в Луцькій міськраді повідомили, що роботи проводили на полях прилеглих громад, ми звернулись за коментарями у Підгайцівську та Боратинську територіальні громади.
Аграрії попереджали Держпродспоживслужбу про використання біодобрив, а місцеві мешканці не скаржились на неприємні запахи, прокоментував заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Підгайцівської сільської ради Леонід Гроголь.
У Боратинській громаді кажуть, що не мають інформації про те, чи удобрювали поля на їхній території.
Ми також скерували запит у Держекоінспекцію щодо того, чи надходили скарги на неприємний запах від лучан і чи є в інспекції механізм впливу. Відповідь чекаємо.
Куди можна скаржитись на екологічні проблеми
група оперативного реагування Луцької громади, тел.: +380 800 40 8015;
у Держекоінспекцію: +380 332 72 3396 або [email protected];
сервіс «ЕкоЗагроза».
Про використання пестицидів можна скаржитись до Держспоживслужби у Волинській області:
за номером: +380 332 28 0691;
за електронною адресою: [email protected]