Як допомогти людині, яка тоне
Розповідаємо, як витягувати людину з водойми та надавати їй домедичну допомогу.
Від початку цього року у Волинській області втопилося понад 20 осіб. Тільки на минулих вихідних таких випадків було не менше, аніж 12, повідомив misto.media завідувач центральної оперативної диспетчерської екстреної медичної допомоги Станіслав Лінник.
Він розповів, що потрібно робити (а що — ні), якщо ви бачите, що людина тоне.
Отже, до людини, яка тоне, завжди треба наближатися ззаду. За можливості, захопіть її під пахви однією рукою, іншу використайте, аби гребти до берега. У жодному разі не намагайтеся підпливати спереду, щоб не потопили ще й вас.
Якщо людину витягнули з водойми без свідомості, першочергово слід перевірити, чи вона дихає. Якщо ні, то зробіть «5 рятувальних вдихів»:
затисніть людині пальцями ніс;
ротом видихніть повітря в рот потопельника до підйому грудної клітки;
повторіть це 5 разів.
Якщо після цього постраждалий не дихає, слід натискати на грудну клітку (при цьому автоматично здійснюється часткова вентиляція легень):
покладіть долоні (одна на одну) на середину грудної клітки;
випряміть руки в ліктях і натисніть вагою свого тіла;
зробіть так 30 разів;
повторіть 2 штучних вдихи.
При цьому людину треба покласти на землю. В жодному разі не на м’який матрац чи щось подібне, адже тоді компресія грудної клітки не ефективна.
Такі реанімаційні заходи необхідно повторювати до приїзду медиків або появи у людини дихання. При порятунку дитини достатньо робити по 15 натискань, 2 вдихи.
Якщо на місці події є 2 чи більше людей, то хтось один викликає «швидку», а інші надають допомогу. Коли реанімаційні заходи проводить одна людина, вона ставить телефон на гучномовець і так викликає медиків.