У Луцьку презентували маршрут безбар’єрності. Що з ним не так
На маршруті безбар’єрності у Луцьку, яким теоретично мають вільно користуватися люди з інвалідністю, є чимало перешкод.
Проєкт презентували під час першого засідання Ради безбар’єрності у Луцьку у вівторок, 4 лютого.
Як обирали маршрут
Маршрут безбар’єрності — це пілотний проєкт Міністерства розвитку громад. Його метал — забезпечити маломобільним групам можливість самостійно пересуватися містом, мати доступ до інфраструктури, комфортне проживання, надати рівні можливості для користування спільним простором.
Кожне місто пропонує облаштувати «показовий» відрізок шляху, яким має вільно рухатися людина з інвалідністю, щоб їй не заважали жодні перешкоди: бордюри, клумби тощо. Обов’язково там має бути інформаційно-візуальна та тактильна навігація .
У Луцьку першим таким маршрутом обрали відрізок, що сполучає Медичний центр реабілітації учасників бойових дій на просп. Волі, 66-А та військовий госпіталь на вул. Сенаторки Левчанівської.
На шляху — хаб «Ветеран» , департамент з питань ветеранської політики , департамент соціальної політики .
На маршруті можна скористатись громадським транспортом. Для цього треба проїхати від центру реабілітації до готелю «Україна» або ЦУМу і звідти пройти до госпіталю вул. Лесі Українки. Або ж можна вийти на зупинці на вул. Богдана Хмельницького і прямувати вул. Сенаторки Левчанівської.
Що не так із маршрутом
Усю протяжність маршруту в місті мають промоніторити на доступність: дорожнє покриття, громадський транспорт, переходи, перехрестя, зупинки, заклади (школи, садочки, аптеки, об’єкти соціальної інфраструктури або бізнесу, кав’ярні тощо).
Згодом маршрут нанесуть на Google-карту.
Запропонований шлях викликав бурхливе обговорення.
Які проблеми з доступністю окреслили учасники:
недотримання висоти бордюрів;
їхня невідповідна ширина;
занадто високий кут пандуса;
проблем з входами в магазини.
Негаразди з безперешкодним доступом є і в комунальних закладах, і в міськраді, каже керівник ГО «Зруш скелю», радник міського голови з питань інклюзії та мобільності Євген Сивопляс.
Він продемонстрував присутнім відеоролики, де люди на колісних кріслах тестували на доступність міськраду, луцькі вулиці. У них зафіксовано багато місць, де вони застрягали, переверталися або не могли проїхати без сторонньої допомоги.
Як розв’язувати проблему
Презентований маршрут будуть дообстежувати та опрацьовувати.
Для початку у міськраді хочуть створити безбар’єрні маршрути від амбулаторій до зупинок громадського транспорту. Обсяги робіт і необхідні кошти поки що не озвучують.
На засідання Ради безбар’єрності можуть приходити всі охочі лучани й подавати свої пропозиції. Адже не лише один маршрут, а й весь простір у громадах має бути безбар’єрним.
Нагадаємо, ще торік компанія ЛУН запустила дослідження та розробила мапу безбар’єрності «Місто без меж».
Також у Луцьку розробили додаток better mobility, де на інтерактивній карті можна знайти заклад, куди хоче піти людина з інвалідністю, та побачити, наскільки він адаптований для маломобільних людей: чи є тут пандус, чи відповідає кут його нахилу нормам, яка ширина дверей, чи можна проїхати туди візком, який перехід від пандуса до землі, чи є сходи, ліфт, які поручні. Кожен із користувачів може додати на мапу заклад із фотозвітом. Тож лучан закликають активно долучатися.