Вчені всього світу сходяться на думці, що скелет може адаптуватися до способу життя, який ведуть люди.
Видання BBC зібрало інформацію про те, що відбувається з кістками людини в 2019 році.
Через смартфони змінюється форма черепу
Останніми роками у людей віком від 18 до 30 років все частіше зустрічається зовнішній потиличний виступ — він знаходиться на задній частині черепа, прямо над шиєю. Раніше цей виступ належав до категорії дуже рідкісних явищ.
Якщо людина сидить прямо, то її голова балансує на верхівці хребта. Але з появою гаджетів люди стали набагато більше часу проводити з опущеною головою — це створює навантаження на шию.
Вчені вважають, що виступ на потилиці сформувався через сильний тиск в тому місці, де зустрічаються м’язи шиї і череп. Він потрібен для розподілення ваги черепа по більшій площі і зменшення навантаження.
Щелепа слабшає
За формою щелепи фахівці можуть визначити, як харчується людина. У сучасному світі їжа, в більшості випадків, м’яка і легко засвоюється — людям не потрібно робити зусилля, щоб пережувати їжу.
Через це щелепа стає слабшою. Зовні це непомітно, але на прикус впливає. У той же час це позначається на мовленні. Так, коли суспільство відкрило сільське господарство в період неоліту, зміни в будові щелепи, можливо, дозволили нам вимовляти нові звуки, такі як «ф» і «в». Про це свідчать результати недавнього дослідження. Якщо в ранніх мовах кількість цих звуків становила 3%, то в сучасних — 76%.
Лікті зменшуються
Спостерігаючи за фізіологічним розвитком школярів, німецькі дослідники виявили, що у людей зменшуються лікті. Антрополог Крістіан Шеффлер вивчила будову дитячих кісток в період між 1999 і 2009 роками.
Причиною таких трансформацій є відсутність фізичних навантажень — скелет стає крихкішим.
Фото: Meta Zahren (Unsplash)