Працівник майбутнього: чого хочуть роботодавці

Українська молодь скептично ставиться до порад соціологів. Десятки тисяч випускників шкіл все ще мріють про кар’єру юриста або філолога. У той час як роботодавцям, судячи з кількості розміщених в інтернеті вакансій, потрібні менеджери з продажу і IT-фахівці.

AliExpress WW
AliExpress WW
AliExpress WW
AliExpress WW
AliExpress WW

Майбутніх працівників не може мотивувати ні висока зарплата, ні страх опинитися на узбіччі конкурентного ринку праці. Чого не скажеш про компанії, які гостро потребують кваліфікованих кадрів: вони змушені запускати власні освітні платформи і курси, щоб хоч якось перекрити дефіцит, що утворився.

Невідповідність між бажаним і потрібним

За даними Міністерства освіти і науки, найбільша категорія абітурієнтів — це 11-класники, які прагнуть стати бакалаврами і магістрами. Під час вступної кампанії 2019 року таких набралося 831 493 особи.

ТОП-10 спеціальностей за кількістю поданих заяв (47% від загальної кількості):

 1. Філологія — 65 419.
 2. Право — 65 077.
 3. Менеджмент — 50 207.
 4. Комп’ютерні науки — 39 376.
 5. Середня освіта — 35 605.
 6. Журналістика — 30 247.
 7. Економіка — 28 178.
 8. Інженерія програмного забезпечення — 27 217.
 9. Психологія — 25 680.
 10. Медицина — 25 288.

Але у роботодавців зовсім інші очікування. У першій половині 2019 року найбільша нестача персоналу, за даними hh.ua, відчувалася в таких сферах:

 1. IT, телеком (15% від всіх розміщених вакансій).
 2. Продажі (14%).
 3. Маркетинг (9%).
 4. Адміністративний персонал (6%).
 5. Виробництво (6%).
 6. Бухгалтерія (5%).
 7. Транспорт (5%).
 8. Початок кар’єри (4%).
 9. Банки (4%).
 10. Робочий персонал (4%).

Майбутнє — за технологіями

У IT-сфері, де дефіцит кадрів відчувається найгостріше, за різними оцінками, сьогодні зайняті близько 180 тис. фахівців. І щороку їх число збільшується ще на 25 тис. дипломованих випускників ВНЗ. Але навіть цього мало, переконана Євгенія Лугановська, менеджер IT-комітету Європейської Бізнес Асоціації (EBA).

Інноваційна і стрімка в своєму розвитку індустрія вимагає швидкої адаптації освітніх установ до ринкових потреб. У наших реаліях випускники отримують тільки базові основи програмування, зазначила вона.

Проблема настільки велика, що учасники ринку змушені створювати власні освітні ініціативи і підготовчі курси.

За даними Міносвіти, в 2019 році найбільше поданих заяв в IT-сфері було подано на комп’ютерні науки — 39 376 заявок (4 місце серед усіх спеціальностей). А також — на інженерію програмного забезпечення (27 217 заявок, 8 місце).

Роботодавці, в свою чергу, крім Software Engineer, яких не вистачає всім і кожному, потребують більш конкретних напрямках: Data Analyst, QA Engineer, DevOps, WebDev, CRM та ін.

Муки вибору

У менталітеті українців немає ніяких забобонів щодо зміни роду діяльності. Дуже часто новоспечені юристи вже до моменту випуску знаходять себе в тих же продажах. Та й в цілому, працювати не за фахом в Україні — звичайна справа. Кілька років тому компанія hh.ua провела опитування і встановила, що 44% респондентів після закінчення навчання обрали іншу професійну стезю. А частково були пов’язані з отриманою спеціалізацією лише 35%.

Watsons UA
Watsons UA

Серед причин, які призвели до настільки різкого кар’єрного повороту, опитані називали:

 • проблеми в пошуку роботи (43%);
 • низьку заробітну плату (38%);
 • відсутність перспектив кар’єрного росту (27%);
 • втрату інтересу і розчарування в обраній професії (23%).

Урок на майбутнє

Стрімкий розвиток технологій, автоматизація та роботизація можуть привести до того, що протягом 10-20 років половина нинішніх професій просто зникнуть. Але є в такому прогнозі і плюс — виникнуть нові спеціальності. На думку вчених з Оксфорда Карла Бенедикта Фрея і Майкла Осборна, науково-технічний прогрес значно скоротить зайнятість в таких сферах:

 • Роздрібні продавці.
 • Робочі фаст-фудів.
 • Касири.
 • Клерки.
 • Офіціанти.
 • Бухгалтери та аудитори.
 • Рецепціоніста.
 • Працівники служб доставки.

А ось медсестри, вчителі молодших і середніх класів, а також генеральні директори і керівники найменше схильні до ризиків залишитися без роботи в найближчому майбутньому.

Згідно з міжнародними дослідженнями, все більше число компаній вимагають від співробітників широкого набору навичок, а не формальної освіти.

Топ-10 навичок у 2020 році

 1. Комплексне вирішення проблем
 2. Критичне мислення
 3. Креативність
 4. Вміння керувати людьми
 5. Взаємодія з людьми
 6. Емоційний інтелект
 7. Власна оцінка і прийняття рішень
 8. Клієнтоорієнтованість
 9. Вміння вести переговори
 10. Гнучкість розуму

Якщо раніше компаніям потрібні були переважно командні гравці, то тепер в ціні самостійні «мізки». Які здатні приймати рішення на основі глибокого і якісного аналізу.

З чого почати

Кожного разу, коли ми починаємо думати про те, як знайти роботу або поліпшити умови праці, ми переглядаємо статті про роботодавців, читаємо відгуки, запитуємо друзів, які працюють в цій сфері.

Jooble — агрегатор вакансій, який зарекомендував себе в 70 країнах, підготував Вам список найнадійніших і найуспішніших компаній у різних галузях.

Не бійтеся змін і прагніть до кращих результатів, працюючи у кращих! А якісні та перевірені вакансії Ви можете завжди знайти на нашому сайті.

Фото: Marvin Meyer (Unsplash)

За матеріалами UBR.ua

Хостинг от HyperHost
Хостинг від HyperHost

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Top