Українська молодь скептично ставиться до порад соціологів. Десятки тисяч випускників шкіл все ще мріють про кар’єру юриста або філолога. У той час як роботодавцям, судячи з кількості розміщених в інтернеті вакансій, потрібні менеджери з продажу і IT-фахівці.
Майбутніх працівників не може мотивувати ні висока зарплата, ні страх опинитися на узбіччі конкурентного ринку праці. Чого не скажеш про компанії, які гостро потребують кваліфікованих кадрів: вони змушені запускати власні освітні платформи і курси, щоб хоч якось перекрити дефіцит, що утворився.
Невідповідність між бажаним і потрібним
За даними Міністерства освіти і науки, найбільша категорія абітурієнтів — це 11-класники, які прагнуть стати бакалаврами і магістрами. Під час вступної кампанії 2019 року таких набралося 831 493 особи.
ТОП-10 спеціальностей за кількістю поданих заяв (47% від загальної кількості):
- Філологія — 65 419.
- Право — 65 077.
- Менеджмент — 50 207.
- Комп’ютерні науки — 39 376.
- Середня освіта — 35 605.
- Журналістика — 30 247.
- Економіка — 28 178.
- Інженерія програмного забезпечення — 27 217.
- Психологія — 25 680.
- Медицина — 25 288.
Але у роботодавців зовсім інші очікування. У першій половині 2019 року найбільша нестача персоналу, за даними hh.ua, відчувалася в таких сферах:
- IT, телеком (15% від всіх розміщених вакансій).
- Продажі (14%).
- Маркетинг (9%).
- Адміністративний персонал (6%).
- Виробництво (6%).
- Бухгалтерія (5%).
- Транспорт (5%).
- Початок кар’єри (4%).
- Банки (4%).
- Робочий персонал (4%).
Майбутнє — за технологіями
У IT-сфері, де дефіцит кадрів відчувається найгостріше, за різними оцінками, сьогодні зайняті близько 180 тис. фахівців. І щороку їх число збільшується ще на 25 тис. дипломованих випускників ВНЗ. Але навіть цього мало, переконана Євгенія Лугановська, менеджер IT-комітету Європейської Бізнес Асоціації (EBA).
Інноваційна і стрімка в своєму розвитку індустрія вимагає швидкої адаптації освітніх установ до ринкових потреб. У наших реаліях випускники отримують тільки базові основи програмування, зазначила вона.
Проблема настільки велика, що учасники ринку змушені створювати власні освітні ініціативи і підготовчі курси.
За даними Міносвіти, в 2019 році найбільше поданих заяв в IT-сфері було подано на комп’ютерні науки — 39 376 заявок (4 місце серед усіх спеціальностей). А також — на інженерію програмного забезпечення (27 217 заявок, 8 місце).
Роботодавці, в свою чергу, крім Software Engineer, яких не вистачає всім і кожному, потребують більш конкретних напрямках: Data Analyst, QA Engineer, DevOps, WebDev, CRM та ін.
Муки вибору
У менталітеті українців немає ніяких забобонів щодо зміни роду діяльності. Дуже часто новоспечені юристи вже до моменту випуску знаходять себе в тих же продажах. Та й в цілому, працювати не за фахом в Україні — звичайна справа. Кілька років тому компанія hh.ua провела опитування і встановила, що 44% респондентів після закінчення навчання обрали іншу професійну стезю. А частково були пов’язані з отриманою спеціалізацією лише 35%.
Серед причин, які призвели до настільки різкого кар’єрного повороту, опитані називали:
- проблеми в пошуку роботи (43%);
- низьку заробітну плату (38%);
- відсутність перспектив кар’єрного росту (27%);
- втрату інтересу і розчарування в обраній професії (23%).
Урок на майбутнє
Стрімкий розвиток технологій, автоматизація та роботизація можуть привести до того, що протягом 10-20 років половина нинішніх професій просто зникнуть. Але є в такому прогнозі і плюс — виникнуть нові спеціальності. На думку вчених з Оксфорда Карла Бенедикта Фрея і Майкла Осборна, науково-технічний прогрес значно скоротить зайнятість в таких сферах:
- Роздрібні продавці.
- Робочі фаст-фудів.
- Касири.
- Клерки.
- Офіціанти.
- Бухгалтери та аудитори.
- Рецепціоніста.
- Працівники служб доставки.
А ось медсестри, вчителі молодших і середніх класів, а також генеральні директори і керівники найменше схильні до ризиків залишитися без роботи в найближчому майбутньому.
Згідно з міжнародними дослідженнями, все більше число компаній вимагають від співробітників широкого набору навичок, а не формальної освіти.
Топ-10 навичок у 2020 році
- Комплексне вирішення проблем
- Критичне мислення
- Креативність
- Вміння керувати людьми
- Взаємодія з людьми
- Емоційний інтелект
- Власна оцінка і прийняття рішень
- Клієнтоорієнтованість
- Вміння вести переговори
- Гнучкість розуму
Якщо раніше компаніям потрібні були переважно командні гравці, то тепер в ціні самостійні «мізки». Які здатні приймати рішення на основі глибокого і якісного аналізу.
З чого почати
Кожного разу, коли ми починаємо думати про те, як знайти роботу або поліпшити умови праці, ми переглядаємо статті про роботодавців, читаємо відгуки, запитуємо друзів, які працюють в цій сфері.
Jooble — агрегатор вакансій, який зарекомендував себе в 70 країнах, підготував Вам список найнадійніших і найуспішніших компаній у різних галузях.
- softserveinc
- comfy
- luxoft
- epam
- ciklum
- silpo
- privatbank
- metinvestholding
- epicentrk
- alfabank
- kyivstar
- viyar
Не бійтеся змін і прагніть до кращих результатів, працюючи у кращих! А якісні та перевірені вакансії Ви можете завжди знайти на нашому сайті.
Фото: Marvin Meyer (Unsplash)
За матеріалами UBR.ua