Третій міст до Польщі. МАПП «Ягодин-Дорогуськ» розширять
Чому цей проєкт важливий і хто за це платить. Розповідаємо, що відомо.
Днями Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України повідомило про завершення передпроєктних робіт з будівництва нової черги прикордонного пункту пропуску «Ягодин-Дорогуськ». МАПП «Ягодин-Дорогуськ» — найбільший вантажний пункт пропуску на українсько-польському кордоні. Після повномасштабного вторгнення, захоплення морських шляхів та руйнування терміналів він став одним із ключових шляхів експорту та отримання гуманітарної допомоги. З червня 2022 року його закрили для легкових автомобілів, ось уже 2 роки тут їздять лише вантажівки.
Чому виникла потреба
Про те, що пункт пропуску «Ягодин» потрібно розширювати, на Волині почали говорити задовго до повномасштабного вторгнення. У стратегії розвитку Волинської області до 2027 року розбудова вантажного та пасажирського пункту пропуску «Ягодин-Дорогуськ» визначена як одна з пріоритетних цілей розвитку транскордонного співробітництва.
Головна проблема — наявна інфраструктура не справляється з тією кількістю автівок, які перетинають митний пункт пропуску. Крім того, у 2021 році видання Dailylviv повідомляло, що Польща розробила проєкт розширення своєї частини пункту пропуску «Ягодин — Дорогуськ», де планують створити додаткові термінали, загальною площею 40 га, дорожні віадуки. Тож пропускна спроможність «Ягодина» буде значно поступатися.
«У Ягодині була величезна проблема заторів. Наразі в нас два мости — на в’їзд і на виїзд — і там стояли раніше і вантажні автомобілі, і легкові, а під час вторгнення там були ще й піші переходи, й щоразу були корки. Ягодин великий, Дорогуськ теж, поляки запланували ще більше розбудувати Дорогуськ, там буде окремий паркінг для вантажівок за кошти ЄС. У нинішньому проєкті реконструкції „Ягодина“ передбачається, що ніхто з учасників руху не заважатиме один одному, тому, як його завершать, нам буде набагато простіше працювати», — розповіла misto.media речниця Волинської митниці Валентина Черниш.
Що планують зробити
Зараз пропускна спроможність «Ягодина» — 340 вантажівок, 25 автобусів та 550 автомобілів протягом 12-годинної зміни. Після реконструкції планується, що там оформлюватимуть до 640 вантажівок, 50 автобусів та 1000 автомобілів протягом кожної 12-годинної зміни. Будуть облаштовані 20 смуг для вантажівок, 12 смуг для автомобілів, 4 смуги для автобусів та пішохідний коридор. Це має допомогти збільшити обсяги експорту українських товарів.
Для того, щоб розширити пункт пропуску, у ДП «Прибузьке лісове господарство» вилучили 9 гектарів землі лісового фонду. Після реформи Держмитслужби у липні 2021 року головним замовником робіт стала Служба відновлення та розвитку інфраструктури.
Кошти на розширення «Ягодина» в уряді знайшли завдяки міжнародній донорській допомозі: фінансує їх проєкт USAID (незалежне агентство федерального уряду США, яке відповідає за невійськову допомогу США іншим країнам, — mm) «Економічна підтримка України». На модернізацію 42 пунктів пропуску України у 2023–2026 роках виділено 115 мільйонів доларів США.
Перший етап реконструкції «Ягодина» завершився у травні 2024 року, повідомляє USAID. Там встановили 10 модульних будівель: чотири туалети з доступом для людей з інвалідністю та шість сучасних офісів для оформлення документів. Пункт пропуску обладнали дизельним генератором, щоб забезпечити безперервну роботу під час відключень електроенергії, та встановили нову комп’ютерну техніку.
Згодом тут мають збудувати додатковий вантажний термінал та пішохідний перехід. Роботи планують завершити до кінця серпня 2025 року. Поки що завершені передпроєктні роботи. На черзі — розробка проєктно-кошторисної документації, експертиза, оголошення тендеру, визначення підрядника та безпосередньо саме будівництво.
Крім того, до жовтня 2024 року USAID та Miyamoto Ukraine (американська інжинірингова компанія, яка є провідним міжнародним експертом із відновлення інфраструктури житла після збройних конфліктів і стихійних лих, — mm) мають розробити техніко-економічні обґрунтування для будівництва нового, третього, мосту через Західний Буг. Проєкт буде реалізований через фінансовану ЄС програму «Connecting Europe Facility-2» (CEF-2).
«Ми можемо тільки вітати таку ініціативу (будівництво третього моста, — mm) й раді, що вона зрештою зрушила, принаймні на папері. Там наразі розробляється тільки техніко-економічне обґрунтування, і це не означає, що вже розпочнеться будівництво. Ми розуміємо, що це дуже тривалий процес, але це дуже потрібний проєкт», — додала Валентина Черниш.